PszczelarstwoSIMPAktualnosci O Nas Oferta Kursy zawodoweDo pobrania Galeria Kontakt





KOMUNIKAT !!!

Informujemy, że 10.03.2024 r. tj. niedziela:

1. Odbędzie się Zebranie Sprawozdawcze Członków Koła Pszczelarzy w Ropczycach.


NA  ZEBRANIU OBECNOŚĆ  OBOWIĄZKOWA !!!

                                                                          
                                                                                   Prezes Koła Pszczelarzy w Ropczycach

                                                                                Stanisław Fąfara





KOMUNIKAT !!!


Z wielkim smutkiem Zarząd Koła Pszczelarzy przyjął wiadomość o śmierci naszego Kolegi Alfreda

Brzozy.

Wyrazy szczerego żalu składamy Rodzinie naszego Kolegi Ś.P. Alfreda Brzozy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 12 lutego 2021r. w Kościele pw. Andrzeja Boboli w Nawsiu                                                                                                                          
 o godz.
 13:00, różaniec rozpocznie się o godz. 12:30.

                                                                                    Prezes Koła Pszczelarzy w Ropczycach

                                                                            Stanisław Fąfara

KOMUNIKAT!!!

Serdecznie zapraszamy na zebranie Członków Koła Pszczelarzy,

które odbędzie się w niedzielę 13.09.2020r. w następujących godzinach:

- godzina 10:00 (grupa I) nazwiska od A do J włącznie

- godzina 11:00 (grupa II) nazwiska od K do O włącznie

                                       - godzina 12:00 (grupa III) nazwiska od P do Ż

        Na zebraniu będą wypełniane wnioski na sprzęt, leki, matki, odkłady, pakiety. W związku                          z powyższym obecność na zebraniu jest obowiązkowa.

Ze względu na obostrzenia na spotkanie należy przyjść w maseczkach, przestrzegając wszystkich 

procedur epidemiologicznych.

                                                                            Prezes Koła Pszczelarzy w Ropczycach

                                                                            Stanisław Fąfara

 

KOMUNIKAT!!!

Zarząd Koła Pszczelarzy w Ropczycach zaprasza Członków i Sympatyków Koła 

na Mszę Świętą do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach 

w dniu 07.03.2020r. tj. w sobotę na godz. 10.00. 

Po Mszy Świętej zapraszamy na zebranie do Zespołu Szkół im.ks.dra Jana Zwierza do sali 006.

                                                                        Z pszczelarskim pozdrowieniem, 

                                                                            Stanisław Fąfara

                                                                            Prezes Zarządu






KOMUNIKAT KKZ RL.04 i RL.17 !!!


Rusza nowy nabór na Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w zawodach "Pszczelarz" i "Technik Pszczelarz"

Zapraszamy wszystkich chętnych do podjęcia nauki w naszej Szkole.
 









Komunikat KKZ


W dniach 28.06-02.07.2019r. w Niepublicznym Zespole Szkół w Ropczycach odbył się

 praktyczny egzamin zawodowy z kwalifikacji R.04 - Prowadzenie produkcji pszczelarskiej

w zawodzie "Pszczelarz". Poniżej przedstawiamy zdjęcia stanowisk egzaminacyjnych.















Sesja popularnonaukowa w ZSA-T 

"Pszczoła - życie, rola i zagrożenia" 



    23 maja  2019r. w ZSA-T odbyła się sesja popularnonaukowa pt. „Pszczoła – życie, rola i zagrożenia”. Była ona równocześnie podsumowaniem projektu realizowanego od października 2018 roku  pt. „Młodzi  ekolodzy - na ratunek pszczołom”.  Głównym celem projektu było propagowanie pszczelarstwa oraz ochrony środowiska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadanie miało  zwrócić uwagę na problem zmniejszania się populacji pszczół wynikający z postępu i rozwoju gospodarczego, ingerencji człowieka w naturalne środowisko, niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, a co za tym idzie postępującego zanieczyszczenia środowiska. Wnioskodawcą tego zadania był Powiat Ropczycko - Sędziszowski. Projekt współfinansowany był przez Wojewódzki Fundusz  Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Powiat Ropczycko - Sędziszowski. Dużym wsparciem merytorycznym podczas realizacji projektu była współpraca z Dyrektorem Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach, który posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie pszczelarstwa. Uczestnikami powyższego zadania byli mieszkańcy powiatu ropczycko - sędziszowskiego a zwłaszcza młodzież kształcąca się w Zespole Szkół Agro-Technicznych oraz okolicznych placówkach oświatowych. W ramach realizacji projektu, przeszkolonych zostało  ponad 1000 osób. Uczestniczyli oni w różnych formach szkoleń.  Ponadto w szkole powstała pracownia edukacji ekologicznej - Izba pszczelarska.

    Na początku Sesji Wicedyrektor Lucyna Kędzior powitała przybyłych gości: Dyrektora Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach, a zarazem Prezesa Zarządu  Koła Pszczelarzy w Ropczycach - Pana Stanisława Fąfarę, Kierownika Referatu Komunikacji Społecznej, Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta w Ropczycach - Panią Teresę Kiepiel, członka Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach - Pana Grzegorza Bysiewicza oraz  wykładowców: Panią Paulinę Szady  - dietetyka z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, Panią Lidię Sąsiadek – specjalistę ds. pszczelarstwa, pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale. Ponadto Wicedyrektor powitała nauczycieli oraz młodzież ze: Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach, Szkoły Podstawowej nr 2 w Sędziszowie Młp., Szkoły Podstawowej nr 4 w Sędziszowie Młp, Zespołu Szkół w Niedźwiadzie Dolnej oraz Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Ropczycach.

    W dalszej części głos zabrała koordynator projektu Pani Halina Wiktor, która krótko podsumowała realizację założonych zadań oraz podziękowała sponsorom  nagród, przyznanych młodzieży za udział w konkursach oraz sponsorom  poczęstunku: Burmistrzowi Miasta i Gminy Ropczyce oraz Zarządowi Koła Pszczelarzy w Ropczycach. W ramach Olimpiady Pszczelarskiej odbyły się: konkurs  plastyczny ,,Pszczoła naszym przyjacielem’’, konkurs plastyczny z wykorzystaniem grafiki komputerowej ,,Ratuj pszczoły, ochronisz świat’’, konkurs fotograficzny ,,Pszczoła w obiektywie’’, oraz  test wiedzy o pszczelarstwie.

Następnie Pan Stanisław Fąfara wygłosił prelekcję  na temat ,,Życie i rola pszczół’’, Pani dietetyk Paulina Szady wygłosiła wykład na temat ,,Właściwości lecznicze miodów’’ oraz Pani Lidia Sąsiadek również wygłosiła wykład  na temat ,,Prowadzenie pasieki metodą konwencjonalną i ekologiczną’’.

    W dalszej części Pan Dyrektor Stanisław Fąfara oraz Pan Grzegorz Bysiewicz wręczyli młodzieży nagrody za udział w wyżej wymienionych konkursach. Po czym odbyła się część praktyczna Sesji, w której goście i uczestnicy mogli zwiedzać i podziwiać Izbę pszczelarską oraz zasięgnąć informacji na temat przeznaczenia zgromadzonego w niej sprzętu pszczelarskiego. Największą uwagę przyciągnął  mikroskop, przez który młodzież mogła z bliska oglądnąć warrozę pszczół.

    Sesję zakończono smacznym poczęstunkiem z wykorzystaniem produktów pszczelich, przygotowanych przez młodzież klasy I TŻiUG, pod kierunkiem Pani Magdaleny Charchut i Pani Anny Górak. 
Bardzo ciekawa wiedza przekazana przez prelegentów na pewno pozytywnie wpłynie na uczestników, a konkursy i nagrody zachęcą do dalszej pracy i rywalizacji. Gratulujemy.

H. Wiktor



Młodzi ekolodzy - na ratunek pszczołom 


        W ramach projektu „Młodzi ekolodzy -  na ratunek pszczołom”, w Zespole Szkół Agro - Technicznych w Ropczycach,  28 marca 2019 r. po raz kolejny odbyło się szkolenie dotyczące szeroko pojmowanego pszczelarstwa. Tym razem goszczono uczniów klas IV, V, VI, VII i VIII Szkoły Podstawowej nr 1 w Ropczycach oraz  III klasy Gimnazjum. Wykładowcą był Pan Grzegorz Bysiewicz, pszczelarz i absolwent Zespołu Szkół Agro-Technicznych. Podczas spotkania w bardzo interesujący sposób przedstawił życie pszczół, zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, produkcji miodu spadziowego i nektarowego. Miłym akcentem spotkania był widok żywych pszczół przywiezionych przez Pana Grzegorza. Wszyscy podziwiali te pożyteczne i niezwykle pracowite owady. Młodzież usłyszała też wiele ciekawostek dotyczących życia pszczół, miedzy innymi: że  królowa dzięki temu, że karmiona jest przez całe życie tylko pszczelim mleczkiem może żyć nawet 5 lat (gdzie pszczoła robotnica żyje tylko 4 tygodnie) a miód jest w 100% czystym i naturalnym pokarmem, którego  trwałość wynosi 5 lat i  nie wpływa negatywnie na zęby (nie powodując próchnicy), gdyż charakteryzuje się odczynem kwaśnym.

Podczas spotkania zaproszeni goście degustowali różne rodzaje miodów, od spadziowego poprzez wielokwiatowy, gryczany, rzepakowy, lipowy. W degustacji pomagali uczniowie klasy I TŻiUG


Młodzi ekolodzy - na ratunek pszczołom 

 

       27 lutego 2019r odbyło się kolejne spotkanie w ramach realizowanego w Zespole Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach projektu pt. „Młodzi ekolodzy na ratunek pszczołom”. Spotkanie to było poprzedzone prezentacją filmów o tematyce pszczelarskiej, które uczniowie obejrzeli na zajęciach praktycznych.  

        Spotkanie poprowadził Pan Grzegorz Bysiewicz, pszczelarz z doświadczeniem i pasją, członek Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach. W swoim wystąpieniu poruszył wiele ciekawych i ważnych tematów dotyczących życia pszczół, ich roli w środowisku i w życiu człowieka. Zwrócił także uwagę na zagrożenia ekologiczne wynikające z postępu i rozwoju gospodarczego, niewłaściwego użytkowania i stosowania środków ochrony roślin, postępującego zanieczyszczenia środowiska, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia populacji, a nawet wyginięcia pszczół. Młodzież miała również okazję zobaczyć produkty pszczele takie jak: miody, pierzgę, wosk pszczeli, pyłek. Cały wykład wzbogacony został prezentacją oraz ciekawymi filmami, poruszającymi aktualnie najważniejsze problemy w prowadzeniu pasieki.

        Spotkanie zakończyło się w Izbie Pszczelarskiej, utworzonej w ramach tego projektu, gdzie zainteresowana młodzież mogła zapoznać się z dostępnym na rynku sprzętem i narzędziami stosowanymi w pracach pszczelarza oraz usłyszeć praktyczne rady od prowadzącego wykład.

         



Młodzi ekolodzy - na ratunek pszczołom


        W dniu 5 grudnia 2018 r. młodzież kształcąca  się w Zespole Szkół Agro-Technicznych  w zawodzie technik architektury krajobrazu,  uczestniczyła w szkoleniu p.t. „Rośliny miododajne w ogrodzie przydomowym”. Szkolenie przeprowadziła  pani Lidia Sąsiadek, pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, specjalista, zajmujący się tematyka pszczelarską. Wykład ten zorganizowany został w ramach projektu „Młodzi ekolodzy na ratunek pszczołom”. Pani Sąsiadek przybliżyła młodzieży rolę pszczół w naszym życiu, przedstawiła  problem stosowania środków ochrony roślin i ich wpływu na owady pożyteczne, w tym na pszczoły. Następnie scharakteryzowała rośliny miododajne, spotykane najczęściej w naszych ogrodach. Na podsumowanie swojego wykładu  przypomniała  zasady projektowania ogrodu przyjaznego pszczołom. Po skończonej prelekcji młodzież miała możliwość zwiedzenia nowo powstałej w szkole Izby Pszczelarskiej. Było to ciekawe i pożyteczne spotkanie, które z pewnością zwiększyło świadomość ekologiczną przyszłych architektów krajobrazu.

H.W.



Inauguracja projektu "Młodzi ekolodzy - na ratunek pszczołom"


    Zespół Szkół Agro-Technicznych im. Wincentego Witosa w Ropczycach rozpoczął realizację projektu edukacyjnego pn. „Młodzi ekolodzy – na ratunek pszczołom”, finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie oraz Powiat Ropczycko-Sędziszowski. Wsparciem merytorycznym podczas realizacji projektu jest współpraca z Niepublicznym Zespołem Szkół w Ropczycach, a zwłaszcza z Dyrektorem Stanisławem Fąfarą, który posiada bardzo duże doświadczenie w zakresie pszczelarstwa.

    Zadanie to skierowane jest do mieszkańców powiatu ropczycko-sędziszowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży kształcącej się w okolicznych placówkach oświatowych. W działaniach edukacyjnych weźmie udział około tysiąc uczestników, z czego pięćset to uczniowie Zespołu Szkół Agro-Technicznych. Planowany termin zakończenia programu to 30 czerwca 2019 r. Koordynatorem projektu jest Halina Wiktor – nauczyciel architektury krajobrazu.

       Głównym celem projektu jest propagowanie pszczelarstwa oraz ochrony środowiska wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Zadanie ma zwrócić uwagę na problem zmniejszania się populacji pszczół wynikający z postępu i rozwoju gospodarczego, ingerencji człowieka w naturalne środowisko, niewłaściwego stosowania środków ochrony roślin, a co za tym idzie postępującego zanieczyszczenia środowiska.

      W ramach tego zadania Zespół Szkół Agro-Technicznych może poszczycić się nowo utworzoną pracownią edukacji ekologicznej – Izbą Pszczelarską, która wyposażona została w nowoczesny sprzęt i narzędzia pszczelarskie, urządzenia do wykrywania chorób pszczół oraz do wychowu matek. Sala jest dostępna dla wszystkich mieszkańców powiatu, a w szczególności pszczelarzy, uczniów i dzieci. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć jak toczy się życie w ulu i poza nim. 
W Izbie Pszczelarskiej organizowane będą wykłady, szkolenia, prelekcje, spotkania edukacyjne, które pozwolą na popularyzację wiedzy na temat życia tych pożytecznych owadów.

   Na uwagę zasługuje fakt, że planowane jest także prowadzenie działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które odbywać się będą na terenie modelowej edukacyjno-szkoleniowej pasieki, położonej w Ropczycach (baza Niepublicznego Zespołu Szkół). Wizyty w pasiece będą dodatkowo urozmaicone praktycznymi warsztatami z zakresu funkcjonowania rodziny pszczelej. 

    28 listopada  br. odbyła się uroczysta inauguracja projektu w utworzonej pracowni pszczelarskiej. W tym wydarzeniu udział wzięli zaproszeni goście oraz miłośnicy pszczelarstwa: Stanisław Fąfara – Dyrektor Niepublicznego Zespołu Szkół w Ropczycach i równocześnie Prezes Zarządu Powiatowego Koła Pszczelarzy w Ropczycach, Tadeusz Dylon – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Bogusław Kida – Zastępca Prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, Lidia Sąsiadek reprezentująca Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Grzegorz Bysiewicz – Członek Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach, Jerzy Mytych – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego w Ropczycach i Członek Koła Pszczelarskiego w Ropczycach, Wioletta Pasierb z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Ropczycach, Marta Różańska – Dyrektor Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Ropczycach Nie mogło zabraknąć oczywiście nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Agro-Technicznych.

E. Boś-Harbuz
J. Kosiak


 XIV Podkarpackie Święto Miodu

          W sobotę 29 września 2018r. w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie odbyło się XIV Podkarpackie Święto Miodu. Jak co roku było ono podsumowaniem dobrych zbiorów miodu dla pszczelarzy, a jednocześnie okazją do wyróżnienia tych najbardziej aktywnych i zasłużonych. Poseł na Sejm RP Krystyna Wróblewska, Piotr Pilch - Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Jerzy Cypryś - Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego oraz Tadeusz Dylon - prezes Zarządu WZP w Rzeszowie wręczyli odznaczenia związkowe oraz nagrody i wyróżnienia w trzech konkursach.

           Pan Stanisław Fąfara - Prezes Koła Powiatowego w Ropczycach otrzymał Statuetkę imienia ks. dr Jana Dzierżona - honorowe wyróżnienie nadawane przez Polski Związek Pszczelarski za wybitne zasługi w pracy i działalności.

Ponadto sześciu członkom Koła Pszczelarzy w Ropczycach wręczono Srebrne Odznaki Polskiego Związku Pszczelarskiego.

Uhonorowani zostali:
  • Mariusz Chmiel
  • Jerzy Mytych
  • Augustyn Niemiec
  • Andrzej Ochał
  • Augustyn Szczygieł
  • Tomasz Szeliga
            Zarząd Koła gratuluje wyróżnionym Kolegom licząc na dalszą aktywną działalność.




                







Wieniec Koła Pszczelarskiego na Dożynkach Gminnych w Ropczycach (19 sierpnia 2018r.)









Komunikat KKZ


W dniach 27 i 28 czerwca 2018r. w Niepublicznym Zespole Szkół w Ropczycach odbył się

 praktyczny egzamin zawodowy z kwalifikacji R.04 - Prowadzenie produkcji pszczelarskiej

w zawodzie "Pszczelarz". Poniżej przedstawiamy zdjęcie stanowisk egzaminacyjnych.













Msza Święta na rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego

W dniu 19.05.2018r. tj. w sobotę o godz. 10.00  w  Sanktuarium  Matki  Bożej  Królowej  Rodzin
w Ropczycach odprawiona została Msza Święta na rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego.

Głównym  celebransem  Eucharystii  był  proboszcz  parafii  pw.  Przemienienia  Pańskiego
w Ropczycach - ks. dr Stanisław Mazur. Razem z nim Mszę Świętą koncelebrował ks. Stanisław Szeliga (Członek naszego Koła Pszczelarzy).

Po Mszy Świętej Członkowie Koła udali się na zebranie do Auli CKP  w Ropczycach, na którym przyjęto m.in. program działania Koła na nową kadencję. Wydano matki i leki przeciw Varroa Destructor.

Serdecznie dziękuję wszystkim Członkom, którzy wzięli udział we Mszy Świętej i zebraniu.

Prezes Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach - Stanisław Fąfara  













KOMUNIKATY
   KOŁA PSZCZELARZY W ROPCZYCACH

W sobotę, 10 czerwca 2017 r., o godz. 1000 w bardzo pięknej i podniosłej oprawie w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Ropczycach rozpoczęła się uroczystość poświęcenia Sztandaru Koła Pszczelarzy w Ropczycach, wykonanego przez panią Martę Micał z Bystrzycy. W sztandarze Koła Pszczelarzy zostały zawarte najważniejsze idee wspólne dla wszystkich członków, a mianowicie: herb miasta Ropczyce, figura Matki Bożej Ropczyckiej, pszczółka, zaś na odwrocie wizerunek św. Ambrożego – patrona pszczelarzy. W uroczystości uczestniczyły poczty sztandarowe Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie i Koła Pszczelarzy w Kolbuszowej.

Głównym celebransem Eucharystii i całej ceremonii był proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Ropczycach – ks. dr Stanisław Mazur. W uroczystości wzięli udział również zaproszeni goście: Tadeusz Dylon – Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie (wraz z pocztem sztandarowym), Roman Jasiński – członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie, Witold Darłak – Starosta Powiatu Ropczycko-Sędziszowskiego, Wiesław Wojdon – zastępca Burmistrza w Sędziszowie Małopolskim, Marek Tęczar – Wójt Gminy Wielopole Skrzyńskie, Kazimierz Jakubowski – Prezes Koła Pszczelarzy w Sędziszowie Małopolskim, Tadeusz Maciaszek – Honorowy Członek Zarządu Pogórskiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie wraz z małżonką, Katarzyna Oleś-Bizoń – Powiatowy Lekarz Weterynarii, Jan Niwa – Prezes Firmy „Niwa”, Aleksander Underlik – Honorowy Członek Koła Pszczelarzy w Ropczycach, Jerzy Mytych – Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego, Mariusz Pilch – Dyrektor Zespołu Szkół w Ropczycach, Grażyna Baran – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Ropczycach oraz Agnieszka Mazur – Dyrektor Zespołu Szkół Agro-Technicznych w Ropczycach.

Po uroczystości kościelnej kolumna uczestniczących przemaszerowała do auli Centrum Kształcenia Praktycznego, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii. Po wprowadzeniu poświęconego sztandaru Koła Pszczelarzy, odśpiewaniu hymnu i złożeniu ślubowania przez Członków Koła, Prezes Zarządu Koła – Stanisław Fąfara powitał wszystkich zgromadzonych gości oraz podziękował za udział w uroczystości. Kolejnym punktem wystąpienia Prezesa Koła było przedstawienie krótkiej historii Koła Pszczelarzy w Ropczycach, które obecnie zrzesza 54 członków, prowadzących 69 pasiek z 1029 rodzinami pszczół, których to członków łączy wspólna miłość i pasja do pszczół.

Całemu spotkaniu towarzyszyła wystawa sprzętu pszczelarskiego, a w sali audytoryjnej wystawa pod nazwą „Królewska” obejmująca zestaw medali bitych w latach 1970-1985 autorstwa prof. Witolda Korskiego z Krakowa. Seria ukazuje wizerunki królów i książąt Polski według obrazów Jana Matejki, a także styl architektoniczny lub budowlę związaną z danym władcą oraz monety będące w obiegu w tym czasie.

Wszystkim biorącym udział w tej uroczystości w imieniu członków naszego Koła oraz własnym – serdecznie z głębi serca dziękuję.

                   Prezes Zarządu Koła Pszczelarzy w Ropczycach – Stanisław Fąfara